Gekon panenský


Jak začít s chovem?

Tento gekonek opravdu není nijak náročný a proto ho doporučuji začátečníkům, dětem nebo lidem, kteří prostě chtějí mít terarijní zířátko a nemuset se obávat, jestli to zvládnou, jestli budou mít dost času. Gekon je vlastně něco zvláštnějšího než-li křeček nebo pes a přitom, troufám si říct, mu stačí méně péče. Není to savec, nepotřebuje venčit a mazlit. Akvárium měl kdysi doma snad každý a taky ještě nemusel být akvarista, proč nemít terárium? Toto si můžete zařídit úplně jednoduše - funkčně, ale taky krásně, aby vám doma tvořilo "bytový doplněk", jež přitáhne oči nejen vás, ale i ostatních.

Terárium

Co se týče gekona panenského, péče o něj je tím snažší, že nevyžaduje žádné zvláštní nároky. Gekonovi obstarejte terárium - stačí malé, mám několik terárií ve velikosti 25*25*30. Největší rozměr je výška, jelikož l. lugubris není gekon zemní, má na tlapkách lamely a proto šplhá a leze po skle. Ideální je, aby terárium nemělo škvíry a jako větrání sloužila síť, aby neunikal krmný hmyz. Volba substrátu je na vás - můžete použít akvarijní, terarijní písek, štěrk, hlínu pro rostliny nebo rašelinu. Preferuji směs rašeliny s pískem, neboť udržují správnou vlhkost. V žádném případě nedoporučuji lignocel, jak se píše či tvrdí, je naprosto nevhodný. V teráriu umístíme dále, co se nám líbí, větvičky, kúry, je možno i rostliny, kameny, kokosové skořápky, je to věcí volby a vkusu. Není třeba umisťovat topná tělesa (kameny ani žárovky), dokonce ani misku s vodou - předejdeme tak utonutí gekona nebo zbytečné ztrátě hmyzu. Samozřejmě vždy s ohledem na okolní teplotu, gekon není lední medvěd, takže přiměřené "pokojové" teplo je pro něj potřeba.

Potrava

Jako potrava slouží hmyz a ovocné kašičky. Mladým gekonkům dáváme nelétavé octomilky (drosophyla hydei), postupem času zařazujeme cvrčky (domácí nebo banánové) dle velikosti gekona. Veškerý hmyz je k sehnání ve zverimexech nebo na terarijních burzách. Hmyzem krmíme 2-3 týdně a jako doplněk v mezičase dáváme kašičky z ovoce - dětské příkrmy. Každý den rosíme na sklo. Zvyšujeme takto vlhkost v teráriu a gekoni lízáním vody dodržují svůj "pitný režim". Úplně ideální by bylo, kdybyste hmyz smýkali - lovili venku do síťky - tento hmyz je nejlepší, co gekonovi můžete dát, nepotřebuje dodávat žádné vitamíny pro plazy, neboť přírodní hmyz toto vše již má. V opačném případě je vhodné pořídit nějaké vitamíny pro tyto zvířátka, prodejci by snad měli poradit. Tyto pak vmícháme do přesnídávky nebo jimi posypeme krmný hmyz.